Nižší příjem a méně úspor. I to jsou u některých z nás důsledky pandemie
25. 8. 2021

Nižší příjem a méně úspor. I to jsou u některých z nás důsledky pandemie

Nedávno mi jeden známý vykládal, jak musel v době pandemie sáhnout do svých úspor. Bohužel pracuje v jednom z nejvíc zasažených oborů a tak se mu výrazně snížily příjmy. Do budoucna se tak dá očekávat, že tenhle můj přítel bude muset víc šetřit. A nebude jediný. Za poslední rok se totiž příjem snížil více než třetině Čechů.

Jednou z možností, jak tuto situaci ustát, je snížit svoje výdaje a peníze si takzvaně šetřit. Už teď se ukazuje, že šetříme víc než předchozí roky. Omezili jsme výdaje za jídlo mimo domov, samozřejmě i kvůli zavřeným restauracím, ale i za běžné nákupy, dovolenou nebo služby. Výdaje za služby se snížily o 46 procent a za běžné nákupy až o 40 procent. Třetina z nás šetřila také na nákupu alkoholu.

Přesto dvě pětiny dotazovaných i přes snížení výdajů přiznávají, že mají menší úspory než před vypuknutím pandemie. Se svými úsporami by tak zhruba 40 procent vystačilo bez příjmu už jen měsíc nebo dva. Na druhou stranu podobná procenta, konkrétně 35 procent, má úspory na období bez příjmu ještě na víc než čtyři měsíce. Z toho dokonce až 20 procent dotazovaných na víc než sedm měsíců.

Nicméně podobná čísla ukazovaly výzkumy i v roce 2020, kdy ještě následky pandemie na naši finanční situaci nebyly tak silné.

Šetří se i na penzijním spoření

Zajímavé však je, že zhruba každý desátý v průzkumech uvádí, že si kvůli své finanční situaci v současné době přestal platit penzijní spoření. Celkově se více než pětina Čechů finančně nijak nepřipravuje na důchodový věk. Někteří počítají, že jim ve stáří vystačí životní úspory, a jiní spoléhají na to, že je zabezpečí starobní důchod. 

Jenže v období finanční nejistoty bychom se na důchodový věk měli připravovat spíš víc než míň a nespoléhat na to, že se o nás postará stát. Však se také 35 procent oslovených obává, zda stát bude mít v budoucnu na vyplácení důchodů a také, jestli se i oni sami dokážou na stáří finančně zabezpečit.

Proto je vždy potřeba si svoji finanční situaci dobře zhodnotit a zvážit, jaké finanční produkty využívat, zda investovat a jakým způsobem nejlépe spořit. Nejen kvůli pandemii a důchodům. 

Potřebujete svou finanční situací zhodnotit a udělat si finanční rozvahu? Nebo chcete správně nastavit svoje investice, spoření nebo pojištění? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Alena Martinkovičová
Autor: Alena Martinkovičová

Jsem Alena Martinkovičová, finanční poradce s více než dvacetiletou praxí. Moje cesta v oblasti financí začala jako vášeň, která se postupně proměnila v profesní poslání. Věřím, že správné finanční rozhodnutí může změnit životy k lepšímu a právě v tomto duchu se snažím vést své klienty.

Práce finančního poradce je pro mě nejen o číslech a analýzách, ale především o lidech. Každý klient je pro mě jedinečný s vlastními příběhy a cíli. Snažím se pochopit jejich potřeby a sny, abych mohla najít nejlepší cesty, jak je realizovat. Mým cílem je, aby se každý klient cítil bezpečně a informovaně, ať už jde o investice, spoření, nebo plánování budoucnosti.

Ve své praxi klade velký důraz na transparentnost, důvěru a osobní přístup. Věřím, že finanční poradenství není jen o produktech, ale o budování dlouhodobých vztahů. Snažím se být inspirací pro své klienty, motivovat je k aktivnímu přístupu k jejich financím a pomáhat jim dosáhnout jejich finančních snů.

Ve volném čase se ráda věnuji četbě odborné literatury, která mi pomáhá zůstat v obraze nejnovějších trendů a inovací v oblasti financí. Tato neustálá touha po vzdělávání a zdokonalování se odráží i v mé práci, kde se snažím přinášet klientům nejen osvědčené metody, ale i nové pohledy na správu jejich financí.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů